Dziś coś dla spokoju naszego ducha, czyli kilka słów o relaksacji. To świetne narzędzie, które nas uspokaja, wycisza, wyrównuje nasz oddech, uwalnia od negatywnych myśli i pozwala rozładować napięcie. To wszystko powoduje, że relaksacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, zapewnia równowagę i sprzyja zdrowiu psychicznemu. Poniżej kilka podstawowych technik, z których każdy z nas może korzystać. Warto pamiętać, że z relaksacją jest jak z nauką czy sportem, im częściej i bardziej regularnie będziemy stosować konkretne techniki, tym bardziej skuteczne one będą. Co więcej, może być tak, że konkrety sposób będzie bardziej lub mniej skuteczny w zależności od sytuacji, a także nie wszystko zadziała u każdej osoby. Dlatego poprzez próbowanie różnorodnych opcji znajdziemy te, które będą dla nas najbardziej przydatne.
Po pierwsze oddech – jedna z najprostszych technik. Należy oddychać spokojnie, powoli i co ważne głęboko przez nos, tak aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do naszych komórek. Warto zwrócić uwagę, by używać przepony (możesz położyć się na podłodze i położyć na brzuchu książkę – kontroluj czy podczas wdechu się unosi).

Po drugie aktywność fizyczna. Wiele razy mieliście tak, że potrzebowaliście zapomnieć o problemach lub po prostu się „wyżyć”? Sport czy zwykły spacer w pięknych okolicznościach przyrody to świetne rozwiązanie. Aktywność wyzwala endorfiny. A czy może być coś lepszego dla osiągnięcia spokoju i poprawy samopoczucia niż dawka hormonu szczęścia?
Po trzecie muzyka. Słuchanie ulubionych utworów czy kojących dźwięków natury może pomóc w przywróceniu wewnętrznej harmonii.

Po czwarte dobra książka. Pozwala na ucieczkę od codzienności i wyrzucenie problemów z naszej głowy. Gdy jesteśmy zaangażowani w historię nasze serce bije bardziej miarowo, a mózg się relaksuje.

Te kilka prostych technik każdy z nas jest w stanie wdrożyć do swojego życia. Za tydzień w kolejnym wpisie znajdziecie nową dawkę informacji na temat trochę bardziej złożonych technik relaksacyjnych.